دنیا دنیا ارامش با بیمه پارسیان
امروزه نیاز به داشتن بیمه نامه های مربوطه برای هر شخص و شغلی امری حتمی و دور از اجتناب می باشد .
بیمه عمر و سرمایه ضامن آرامش فرد بیمه شده و خانواده وی می باشد .


پیدایش فکر بیمه

قرن ها پیش از مسیحیت، بازرگانان فینیقی در اطراف دریای مدیترانه به تجارت گندم و سایر کالاها مشغول بودند، بدون تردید به همان شیوه های مدیریت ریسک، عمل می کردند. اینان نیز کالاهای خود را در چند کشتی قرار می دادند، اما از آنجا که کشتی های حامل گندم ممکن بود در دریا دچار حادثه و بازرگانان متحمل خسارت های زیادی شوند،تدبیری اندیشیدند. آنها به این نتیجه رسیدند که اگر هر بازرگان سهم اندکی از محموله گندم خود را در اسکله باقی بگذارد، آنگاه از هر کشتی مقداری گندم باقی می ماند که در مجموع حجم زیادی از گندم را تشکیل می دهد و به این ترتیب می توانند خسارت بازرگانانی را که کل محموله خود را از دست داده اند جبران کنند.
آنها مردی را برای حفظ و نگهداری گندم های به جای مانده استخدام کردند. وی به زودی دریافت که با کاشتن گندم ها می تواند محموله ای از گندم تدارک ببیند و مقداری هم سود ببرد. بازرگانان نیز خیلی زود به این نتیجه رسیدند که هر چه تعداد بازرگانانی که حاضرند سهمی از محموله گندم خود را در اسکله باقی بگذارند بیشتر باشد هر بازرگان سهم کمتری از محموله خود را در اسکله باقی خواهد گذاشت. همچنین توافق کردند هر بازرگانی که محموله تجاری وی به مسیر دورتری می رود با ریسک بیشتری روبه روست و معیارهای دیگری مانند سال ساخت کشتی و یا تجربه ناخدا ممکن است ریسک را کاهش یا افزایش دهد. آنها فرد دیگری را برای بررسی منشا و علت خسارت استخدام کردند. به این ترتیب شاید بتوان گفت که فکر بیمه در بستر اقتصاد پایاپای شکل گرفته است.
در این زمینه می شود به قانون هامورابی(ششمین پادشاه سلسله بابل2100 ق.م) اشاره کرد که :
مسئولیت مدنی وام در برابر وثیقه گذاشتن کشتی و وام براساس محموله کشتی را رسمیت داد که شرایط تجارت را بهبود بخشید و اصولی بنیان نهاد که در رشد و تکامل بیمه نقش مهمی ایفا کرد و یا در دوره متاخره سرزمین یونان، دموستنس( خطیب بزرگ و نامی آتن 284-322 ق.م) قرارداد عقد رهنی را بنیاد نهاد. در این قرارداد، نرخ حق بیمه براساس عواملی چون نوع کشتی، زمانی از سال که حمل و نقل در آن صورت می گرفت، مسیری که کشتی طی می کرد و نیز تجربه شرکت حمل و نقل کالا، تعیین می شد.

اندیشه مدیریت ریسک

ریسک! عدم اطمینان! خسارت! اینها واژه هایی هستند که به دفعات به ذهن تصمیم گیرندگان خطور می کند.
افسانه ها حاکی از آن است که بازرگانان چینی که در آبهای خطرناک رودخانه یانگ تسه و یا رودخانه هوانگ هو( زرد رود ) تردد می کردند از این ریسک آگاهی داشتند که درصورت واژگونی یک قایق، سهم هر بازرگان از ضرر و زیان وارده اندک بود.
روایت دیگری در همین زمینه به کاروان هایی مربوط می شود که در مسیر بیابان های بابل قدیم تردد می کردند. آنها کالای خود را بین بار شترهای چند کاروان تقسیم می کردند تا ریسک به یغما رفتن تمامی کالاها به دست راهزنان یا طوفان شن را کاهش دهند.

 


نظرات کاربران
عنوان :

:نام و نام خانوادگی

:پست الکترونیک
:نظر
4+2:
تمام حقوق این وب سایت متعلق به 2nt2.netمی باشد.
آدرس : خیابان ولیعصر - کوچه سی و دوم - ساختمان یاس - طبقه سوم - شماره 307
تلفن : 88881250 - 88881260 021